rajmund_pollak.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
rajmund_pollak.blog.bielsko.pl/rss
Archiwum newsów - lipiec 2014


Wprowadzono nowy podatek tzw.: „węglowodorowy"!

Otoczka propagandowo-medialna jest taka, że rzekomo podrasuje to budżet, gdyż podatek ten zapłacą eksploatatorzy złóż.

Żaden dziennikarz telewizyjny nie wysila swojego mózgu do tego stopnia, aby dociec kto faktycznie za ten wybryk władzy zapłaci. Z bardzo prostych dedukcji wynika, że zapłaci konsument, gdyż żadna firma wydobywcza nie składa się z frajerów, którzy zechcieliby do czegokolwiek dokładać z własnych kieszeni. Zatem gospodarstwa domowe wszystkich Polaków zapłacą ten dodatkowy podatek.

Aby łatwiej ukryć czekający nas wzrost cen wprowadzi się nową jednostkę obrachunkową!

Konsumenci będą obciążani abstrakcyjną jednostką energetyczną, gdyż ktoś w koalicji PO-PSL doszedł do wniosku, że jak klient będzie widział na liczniku tylko zużytą objętość, a na rachunku już inną jednostkę obrachunkową, to trudniej mu się będzie połapać jak został naciągnięty na nowy podatek.

Przypomnę ile podatków zapłacimy od gazu:

1. cło

2. podatek VAT

3. akcyza

4.podatek węglowodorowy

5. podatek od CO2

Zatem władza uderza gazem po kieszeniach wszystkich Polaków!

Rajmund Pollak

2014-07-29 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Dnia 17 lipca 2014 roku Władimir Putin oświadczył w obliczu zestrzelenia pasażerskiego samolotu malezyjskich linii lotniczych nad Ukrainą, że:

...„ Odpowiedzialność za tragedię ponosi kraj na terenie którego doszło do zdarzenia!"

Zatem nie ma już żadnych niedomówień co do faktu, że za tragedię smoleńską z dnia 10.04.2010roku całkowitą odpowiedzialność ponosi Rosja z Władimirem Putinem na czele, na terenie której doszło do zamachu na polski samolot!

Rajmund Pollak

2014-07-25 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Dnia 15.lipca b.r. ponownie przerwano Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy GPW!

Jest to już drugi tego typu wstrząs, gdyż wcześniej przerwano WZA GPW już 26.06.2014roku!

Powody przerwania obu zgromadzeń są niezwykle niejasne i bardzo zagadkowe!

Nieoficjalnie chodziło rzekomo o brak opinii Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie zatwierdzenia na funkcji Prezesa GPW pana Pawła Tomborskiego.

Jednak drobnych akcjonariuszy GPW bardziej interesuje sprawa finansowa, o której milczą rządowe media, a mianowicie wypłata dywidendy.

Dotychczasowy Zarząd GPW rekomendował przyznanie dywidendy na dzień 23. 07.2014rok, ale skoro WZA przerwano i przewidziano jego kontynuację na dzień 25 lipca 2014 roku, to obowiązujące prawo nie zezwala, aby data 23.07.2014r pozostała aktualna!

Co ciekawe, to rzecznik GPW nie wydał w dniu przerwania WZA ( czyli 15.07.2014r) żadnego komunikatu co dalej z dywidendą i kiedy będzie wypłacona?

Dzisiaj, 16.07.2014 zwróciłem się do Rzecznika GPW z następującymi pytaniami:

Dyr. Maciej Wewiór.

Szanowny Panie.

Proszę o wyjaśnienie dlaczego przerwano WZA GPW w dniu 26.07.2014r i 15.07.2014r?

Jak głosowali drobni inwestorzy w sprawie kolejnego przeniesienia terminu WZA?

Jakie kontrowersje wśród akcjonariuszy wzbudziła osoba Pawła Tomborskiego jako byłego ministra na stanowisku Prezesa GPW?

Dlaczego w dniu 15.07.2014r nie podano do publicznej wiadomości, że rekomendacja terminu przyznania dywidendy na 23.07.2014r jest nieaktualna?

Dlaczego w dniu 15.07.2014r nie podano do publicznej wiadomości nowego możliwego terminu przyznania akcjonariuszom prawa do dywidendy?

Kiedy będą upublicznione prawdziwe przyczyny perturbacji na WZA w dniach 16.06 i 15.07.2014 GPW?

Licząc na szybką odpowiedź
Łączę wyrazy szacunku
Rajmund Pollak
z Redakcji portalu: http://www.pomniksmolensk.pl/

Oto odpowiedź jaką otrzymałem w formie elektronicznej:

Witam,

Przerwa w obradach Zwyczajnego Walnego Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie, zarówno 26 czerwca 2014 r. jak i 15 lipca br., została zarządzona zgodnie z przegłosowanymi na obydwu ZWZ przez akcjonariuszy uchwałami.

Wniosek o zarządzenie obydwu przerw został zgłoszony przez przedstawiciela MSP, reprezentującego Ministra Skarbu Państwa.

Informacje na temat przerw w obradach Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia znajdzie Pan w raportach bieżących Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie, które to znajdują się pod niżej podanymi linkami:

http://www.gpw.pl/raport_biezacy?geri_id=297

http://www.gpw.pl/raport_biezacy?geri_id=302

Raporty zawierają uchwały podjęte przez ZWZ zarówno 26 czerwca 2014 r. jak i 15 lipca br.
Pod każdą z uchwał znajdzie Pan rozkład głosów akcjonariuszy w podziale na głosy: za, przeciw i wstrzymujące się od głosu.

Aktualnie obowiązującą propozycję Zarządu Giełdy w sprawie terminów dnia dywidendy i dnia wypłaty dywidendy z zysku netto Spółki za rok 2013 znajdzie Pan pod niżej podanym linkiem: http://www.gpw.pl/raport_biezacy?geri_id=304

W związku z ogłoszeniem przerwy w obradach Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („Spółka", „Giełda") zwołanego na dzień 26 czerwca 2014 r. i kontynuowanego w dniu 15 lipca 2014 r. oraz w nawiązaniu do Raportów Bieżących nr 4/2014 z dnia 9 kwietnia 2014 r. oraz nr 10/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r., Zarząd Giełdy informuje, że z uwagi na obowiązujące w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych procedury związane z wypłatą dywidendy, zamierza zarekomendować Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Spółki nowe terminy dnia dywidendy i dnia wypłaty dywidendy z zysku netto Spółki za rok 2013. Rekomendacja Zarządu Giełdy będzie obejmowała: 7 sierpnia 2014 r. jako dzień dywidendy oraz 26 sierpnia 2014 r. jako dzień wypłaty dywidendy.

Wszystkie informacje na temat przebiegu ZWZ i podjętych uchwał znajdują się w raportach bieżących GPW, które to znajdzie Pana na naszej stronie internetowej: http://www.gpw.pl/raporty_biezace

Giełda Papierów Wartościowych S.A., podobnie jak inne spółki publiczne, nie jest właściwym adresatem poniższych pytań:
Jakie kontrowersje wśród akcjonariuszy wzbudziła osoba Pawła Tamborskiego jako byłego ministra na stanowisku Prezesa GPW?
Kiedy będą upublicznione prawdziwe przyczyny perturbacji na WZA w dniach 26.06 i 15.07.2014 GPW?

Z poważaniem,

Maciej Wewiór, Rzecznik GPW

Tyle cytatów.

Najciekawszą natomiast informacją jest ujawnienie faktu, że prowodyrem całego zamieszania jest przedstawiciel MSP, który reprezentuje Ministerstwo Skarbu Państwa!

Unikanie jak ognia przez rzecznika prasowego GPW odpowiedzi na pytania dotyczące nie zatwierdzonego przez WZA w dniu 15VII2014 na fotelu Prezesa GPW Pawła Tamborskiego, świadczy jednak o tym, że dla Ministerstwa Skarbu Państwa nie jest najważniejsza dywidenda dla akcjonariuszy ( czyli również Skarbu Państwa) lecz najważniejszym okazuje się fotel prezesa, czyli znowu gra o stołki!


Rajmund Pollak

2014-07-21 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Alkohol we krwi jest tak samo niebezpieczny dla kierowcy samochodu, jak dla żeglarza, kajakarza, pływaka, jak również dla plażowicza.

Kąpiel w rzece, w basenie, jeziorze lub w morzu po wypiciu trzech piw może zakończyć się tragicznie!

Czym wyższa temperatura powietrza, tym szybciej alkohol idzie w głowę i tym mniejsza samokontrola delikwenta.

Czym bardziej zimne piwo tym szybciej się go konsumuje w czasie upałów, a wraz z gaszeniem pragnienia wzrasta chęć chłodnej kąpieli.

Mówienie, że ludzie są dorośli i ci co piją w upały piwo wiedzą co robią, nie jest tak do końca racjonalne, gdy temperatura w cieniu dochodzi do 30 stopni Celsjusza.

Każdy ma w lecie pragnienie, a jeśli nie ma możliwości zakupu na kąpielisku napojów alkoholowych, to nawet nałogowi piwosze chętnie napiją się soków owocowych lub wody mineralnej.

Jest już od dawien dawna udowodnione, że na kąpieliskach, na których nie sprzedaje się piwa i innych napojów alkoholowych jest mniej wypadków, mniej bijatyk i mniej utonięć!

Rajmund Pollak

2014-07-17 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Telewizje prorządowe w Polsce ( TVP1, TVP2, TV Info, Polsat, TVN itp.) w ciągu ostatniego półrocza przedstawiły bardzo wiele reportaży i felietonów z Ukrainy, ale pomijały zupełnie sprawy Polaków żyjących nadal na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.

Premier Donald Tusk latał samolotami do Berlina, Paryża, Rzymu, Londynu, Brukseli i innych miast Europy, aby kreować siebie na obrońcę Ukrainy, ale nie znalazł czasu, aby odwiedzić Polaków żyjących nadal we Lwowie, Stanisławowie ( obecnie Iwano-Frankijsk), Pomorzanach, Dunajowie, Żytomierzu, Strzelczyskach, Mościskach, Wicyniu, Winnicy czy Gródku Podolskim i innych historycznie polskich miejscowościach Kresów II. Rzeczypospolitej.

Komu w koalicji PO-PSL zależy na tym aby marginalizować Polaków żyjących od stuleci na Kresach, które wielokrotnie w historii Europy przechodziły z rąk do rąk i stanowiły część takich państw jak Rzeczpospolita Obojga Narodów, Ruś, Cesarstwo Austro-Węgier, ZSRR, Niemcy, a obecnie należą do Ukrainy?

Niedawne wydarzenia na Majdanie w Kijowie i poparcie Polski dla niepodległości Ukrainy spowodowały, że wielu Ukraińców nastawionych wrogo do Polaków przez zwolenników UPA zaczyna postrzegać Rzeczpospolitą jako kraj przyjaciół. Zwłaszcza młodzież ukraińska przekonuje się na własnych doświadczeniach, że Ukrainie zagraża Rosja, a Polska jest tą nadzieją na lepszą przyszłość.

To pozwala wierzyć, że już nigdy nie powtórzą się te potworne zbrodnie, których dokonała na ludności polskiej UPA, SS Galizien złożona głownie z szowinistów ukraińskich i Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów.

Ukraińcy coraz chętniej odwiedzają teraz polskie kościoły katolickie. Jest to bardzo ważna sprawa, bo przed II Wojną Światową istniał sztywny podział na Polaków katolików i Ukraińców prawosławnych!

Ludzie różnych narodowości, którzy modlą się w tym samym kościele odczuwają nową więź duchową i podają sobie ręce na znak pokoju.

Takim orędownikiem pokoju i wzajemnego szacunku między Polakami i Ukraińcami jest polski ksiądz, który urodził się w ZSRR, a wychował na Ukrainie - Jozef Kuc, który gościł w Bielsku-Białej na VIII Światowym Zjeździe Wicynian. Był tak oblegany przez Kresowiaków, że wprost cudem udało mi się przeprowadzić z nim wywiad.

Ks. Josef Kuc na VIII Światowym Zjeździe Wicynian w Bielsku-Białej (fot. R. Pollak)

Rajmund Pollak: -Gdzie ksiądz kończył szkołę, że mówi tak piękną polszczyzną?

Ksiądz Jozef Kuc: Jestem obywatelem Ukrainy i chodziłem do polskiej szkoły w Strzelczyskach. Wywodzę się z polskiej rodziny!

R.P.: - Czy na lekcjach historii w szkołach na Ukrainie uczy się dzieci o zbrodniach dokonanym przez UPA i bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów na Polakach zamieszkujących Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej?

J.K.:- Ja takich tematów na lekcjach nie miałem ani w podstawówce, ani w szkole średniej.

R.P.: - Czy w ukraińskich szkołach uczy się młodzież o zbrodni w Hucie Pieniackiej, ludobójstwie na Wołyniu i paleniu całych polskich wsi?

J.K.:- To są tematy trudne, których unika się na lekcjach historii ukraińskich szkół podstawowych i średnich.

R.P.: - Kiedy ksiądz otrzymał święcenia kapłańskie?

J.K.: - 10 maja 2008r. we Lwowie z rąk kardynała Mariana Jaworskiego.

R.P.:- Gdzie znajdowała się pierwsza parafia?

J.K.- W Stanisławowie, a obecnie Iwano-Frankijsku, gdzie w latach 2008-2011 odprawiałem msze w języku polskim dla Polaków, a także ukraińskim dla Ukraińców i po angielsku dla afrykańskich studentów.

R.P.: - Jaka jest obecna sytuacja Polaków w Stanisławowie?

J.K.: - Jest to miasto wojewódzkie. Działa tam prężnie kilka Towarzystw Kultury Polskiej. Nie ma jednak odrębnej szkoły polskiej. Jest natomiast szkoła polsko-rosyjska. Kościół Rzymskokatolicki natomiast zapewnia dzieciom naukę religii w języku polskim w parafialnych salkach. R.P.: Kiedy ksiądz trafił w okolice Wicynia?


Cudem ocalały z pożogi wojennej oryginalny sztandar OSP WICYŃ (fot. Rajmund Pollak)


Ikona Matki Boskiej Wicyńskiej (fot. Rajmund Pollak)

J.K.: Do parafii Pomorzany i Dunajów ( okolice Wicynia) trafiłem w 2011roku. Od 2012roku jestem proboszczem parafii w Pomorzanach i Dunajowie, która swoim zasięgiem obejmuje również miejscowość Wicyń.

R.P.: R.P.: Kto teraz dba o groby Polaków na Ukrainie?

J.K.: - W tych miejscowościach, gdzie żyje jeszcze stare pokolenie, to sami Polacy, ale bardzo szlachetna jest również akcja młodzieży z Polski, która przyjeżdża na Ukrainę i czyści groby rodaków, zapala znicze, kładzie kwiaty. W wielu miejscowościach na Ukrainie ruszyła akcja sprzątania i porządkowania cmentarzy. Zajmuje się tym w szczególności młodzież szkolna, która przyjeżdża z Polski. Ja chcę to wprowadzić u siebie. W tym celu odbyłem rozmowę na ten temat z Dyrektorem Szkoły z Kudowy Zdroju. To była nawet jego propozycja, aby udać się do moich miejscowości!

R.P.: - Jaki był stosunek władz centralnych w Kijowie do Polaków po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległość?

J.K.:- Nie chciałbym wchodzić w sprawy polityczne. Jestem duchownym, działającym na rzecz pojednania Polaków i Ukraińców.

R.P.:- Ja nie pytam księdza o poglądy polityczne, lecz o prawdy historyczne.

J.K.:- W latach 1991 - 2001 można było odczuć sporą rezerwę władz centralnych i lokalnych wobec Polaków. Sam to odczułem, bo mimo, że byłem i jestem pełnoprawnym obywatelem Ukrainy, to urzędnicy podkreślali, że jestem polskim księdzem. Jestem księdzem również dla katolików ukraińskich i odprawiam msze zarówno po polsku jak i po ukraińsku. W kościele katolickim są Polacy, Ukraińcy i wiele innych narodowości. Na tym polega miłość bliźniego, aby nie dzielić lecz łączyć w wierze.

R.P.:- Kiedy to podejście ukraińskich władz do Polaków uległo poprawie?

J.K.: - Zasadnicza zmiana nastąpiła po wizycie Świętego Papieża Jana Pawła II w 2001 roku we Lwowie.

R.P.: - A jednak nawet po wizycie Papieża Polaka stawiane są na Ukrainie pomniki zbrodniarza Stepana Bandery. Kto najbardziej przyczynił się do gloryfikacji UPA w niepodległej już Ukrainie?

J.K.:- Wolę jako ksiądz nie wypowiadać się publicznie o konkretnych nazwiskach aktualnych polityków.

R.P.: - Zatem zacytuję wypowiedź świeckiego Polaka mieszkającego na dawnych Kresach Rzeczypospolitej, który ze względów na własne bezpieczeństwo, wolał zachować anonimowość :..." Wzrost wpływów zwolenników UPA I UON nastąpił po dojściu do władzy Wiktora Juszczenko, który został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy dnia 23 stycznia 2005roku."

J.K.: - Panie Rajmundzie, ja jednak wstrzymam się od komentowania tego tematu.

R.P.: - Pozwolę sobie zatem od siebie przypomnieć czytelnikom bulwersujące moralnie i historycznie „dokonania" Juszczenki : W sierpniu 2004 kierowany przez niego Blok Nasza Ukraina razem z Blokiem Julii Tymoszenko zorganizowali akcję pod hasłem: "Wołyń - ukraińska ziemia; OUN i UPA - nasi bohaterowie". Między innymi pod polską ambasadą uczestnicy „protestów" domagali się, aby prezydent Ukrainy nie przepraszał Polaków za rzeź wołyńską.

Po wygranych wyborach w 2005 prezydent Wiktor Juszczenko promował działalność państwowych instytutów mających gloryfikować działalność organizacji uznawanych przez część badaczy za faszystowskie i winne zbrodni ludobójstwa: OUN i UPA. (zwaną skrótowo "OUN-UPA-Hołodomor).

12 sierpnia 2006 podczas odbywającego się zjazdu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Wiktor Juszczenko napisał: OUN zawsze była na czele walk o umocnienie idei narodowej (...). OUN przeszła surową praktykę walk w dwudziestych i trzydziestych latach XX stulecia z Polakami w burzliwe lata II wojny światowej. Wasze unikalne doświadczenie i umiejętności łączenia twardej postawy narodowej z giętkim konstruktywizmem dziś nie traci na aktualności (...). Dlatego OUN może być chwalebnym przykładem dla wielu politycznych i społecznych sił Ukrainy. Jestem przekonany że Wasza organizacja nadal pozostanie jednym z kamieni węgielnych budowy Państwa Ukraińskiego (...) sława Ukrainie (...)". 18 sierpnia 2006 na Światowym Kongresie Ukraińców Juszczenko udekorował Jurija Szuchewycza syna Romana Szuchewycza, dowódcy UPA i Stepana Chmarę orderami państwowymi i nadał im tytuły Bohaterów Ukrainy, pomimo że parlament ukraiński nie uchwalił ustawy przedłożonej przez poprzedni rząd o nadaniu działaczom OUN i partyzantom UPA praw kombatanckich. 14 października 2006 w 64. rocznicę powstania UPA Juszczenko podpisał dekret uznający Ukraińską Powstańczą Armię za ruch wyzwoleńczy.

22 stycznia 2010 prezydent Wiktor Juszczenko nadał Stepanowi Banderze tytuł Bohatera Ukrainy za niezłomny duch w służbie idei narodowej, bohaterstwo i poświęcenie w walce o niezależne państwo ukraińskie[. 29 stycznia 2010 wydał dekret o uznaniu UPA i OUN za uczestników walk o niepodległość Ukrainy.

Winny byłem czytelnikom to krótkie omówienie, bo media oficjalne zarówno w Polsce jak i na Ukrainie przemilczają niektóre fakty z życiorysu Juszczenki. Po tej autorskiej dygresji wracam do rozmowy z księdzem Kucem.

R.P.: Warto jednak dowiedzieć się teraz co zmieniło się na Ukrainie po wydarzeniach na Majdanie?

J.K.:- Protest Majdanu rozpoczęli studenci, których rozpędzono. Potem protestowali spontanicznie wszyscy, którzy miele dość korupcji i żądali przede wszystkim uczciwości od polityków.

R.P.: - Co się realnie zmieniło na lepsze po zwycięstwie Majdanu?

J.K.:- Wśród ludzi obudziła się nadzieja na lepsze jutro. Mimo, że ceny wzrosły o 30%, a zarobki stoją w miejscu, to większość wierzy, że trzeba to przecierpieć, aby jutro było lepiej. W urzędach obywatele są lepiej traktowani. Zmniejszyło się łapówkarstwo. Władza administracyjna lepiej odnosi się do petentów.

R.P.: - Co mówi się o Polakach?

J.K.: - Telewizja i inne media bardzo często podkreślały, że w Polsce leczy się za darmo rannych z Majdanu. Większość Ukraińców jest wdzięczna Polakom za okazywane poparcie. Ci, którzy przedtem okazywali wrogość albo milczą, albo korzystnie wyrażają się o Polakach. Wiele osób, które mówią w domach tylko po ukraińsku, podkreśla teraz swoje polskie korzenie, a nawet czują się Polakami.

R.P.:- Dziękuję księdzu proboszczowi za rozmowę.

J.K.: - Szczęść Boże.

Jako dopełnienie tego ciekawego wywiadu warto przypomnieć fragmenty homilii papieża Polaka wygłoszonej w 2001roku we Lwowie:

[....] „Cieszę się, ze archidiecezja lwowska zyskuje dzisiaj już drugiego błogosławionego arcybiskupa. Po Jakubie Strzemię, który przewodził temu ludowi w latach 1391-1409 i został beatyfikowany w 1790 roku, do chwały ołtarzy zostaje dziś wyniesiony inny ojciec tej archidiecezji, arcybiskup Józef Bilczewski. Czyż nie jest to świadectwem ciągłości wiary tego ludu i błogosławieństwa Boga, który posyła mu pasterzy godnych swego powołania? Jakże nie dziękować Panu Bogu za ten dar ofiarowany Kościołowi lwowskiemu?

Arcybiskup Józef Bilczewski kieruje do nas wezwanie, abyśmy ofiarnie żyli miłością do Boga i bliźniego. To ona była najwyższa reguła jego życia. Od pierwszych lat kapłaństwa darzył żarliwą milością Prawdę objawiona, co sprawiło, że z poszukiwań teologicznych uczynił oryginalna drogę realizowania w konkretnych czynach przykazania miłości bliźniego. Ten dobry i wierny sługa Pański, ożywiany głęboką duchowością i niegasnącą miłością, był kochany i szanowany przez wszystkich swoich współobywateli, bez względu na wyznanie, obrządek czy narodowość. Dzisiaj jego świadectwo jaśnieje przed nami i jest dla nas zachęta i bodźcem, aby także nasze apostolstwo, karmione głęboka modlitwa i żarliwym nabożeństwem do Matki Bożej, służyło wyłącznie chwale Bożej i świętej Matce Kościoła, dla dobra dusz. Ta beatyfikacja jest także dla mnie źródłem szczególnej radości. Błogosławiony Józef Bilczewski wpisuje się w linie mojej sukcesji apostolskiej. To on bowiem konsekrował arcybiskupa Bolesława Twardowskiego, ten zaś z kolei wyświęcił biskupa Eugeniusza Baziaka. Z jego rąk otrzymałem święcenia biskupie. Tak więc dzisiaj ja również zyskuje nowego, szczególnego patrona. Dziękuje Bogu za ten przedziwny dar. Jest jeszcze jedna okoliczność, ktorej nie można przeoczyć przy tej okazji. Błogosławiony arcybiskup Bilczewski został konsekrowany przez kardynała Jana Puzynę, biskupa krakowskiego. Obok niego stali jako współkonsekrujący błogosławiony Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski, i sługa Boży Andrzej Szeptycki, arcybiskup greckokatolicki. Czyż nie było to wydarzenie niezwykle? Duch Święty sprawił wówczas, ze spotkali się trzej wielcy Pasterze, z których dwaj zostali już ogłoszeni błogosławionymi, a trzeci - jak Bóg da - dostąpi tego w przyszłości. Ta ziemia prawdziwie zasłużyła na to, aby ujrzeć ich razem, gdy dokonywali uroczystego aktu ustanowienia kolejnego następcy Apostołów. Zasłużyła, aby zobaczyć ich zjednoczonych. Ich jedność pozostaje znakiem i wezwaniem dla wiernych należących do owczarni każdego z nich, którzy za ich przykładem mają budować komunie, zagrożona przez pamięć o wydarzeniach z przeszłości i przez uprzedzenia wyrosłe z nacjonalizmu. Dzisiaj, gdy wielbimy Boga za to, ze ci Jego słudzy okazali tak nieugięta wierność Ewangelii, odczuwamy głęboka wewnętrzną potrzebę uznania różnych przejawów niewierności ewangelicznym zasadom, jakich nierzadko dopuszczali sie chrześcijanie pochodzenia zarówno polskiego, jak i ukraińskiego zamieszkujący te ziemie. Czas już oderwać się od bolesnej przeszłości! Chrześcijanie obydwu narodów muszą iść razem w imię jedynego Chrystusa, ku jedynemu Ojcu, prowadzeni przez tego samego Ducha, który jest źródłem i zasadą jedności. Niech przebaczenie - udzielone i uzyskane - rozleje się niczym dobroczynny balsam w każdym sercu. Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy gotowi będą stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, braterskiej współpracy i autentycznej solidarności. Dzisiaj arcybiskup Józef Bilczewski i jego towarzysze biskup Pelczar i arcybiskup Szeptycki wzywają was: trwajcie w jedności! Są tu jeszcze Wilamowice - widziałem transparent - miejsce pochodzenia i narodzenia abp. Bilczewskiego. Gratuluje tej miejscowości i tej parafii dzisiejszego święta. Szczęść Boże! W okresie, gdy arcybiskup Bilczewski pełnił pasterską posługę we Lwowie, spędził tam ostatnie lata swego ziemskiego życia również ks. Zygmunt Gorazdowski, prawdziwa perła łacińskiego duchowieństwa tej archidiecezji. Chociaż był słabego zdrowia, powodowany niezwykłą miłością bliźniego poświęcał się nieustannie służbie ubogim." [....]

Teraz, gdy Jan Paweł II jest już świętym, jego słowa wypowiedziane w Archidiecezji Lwowskiej w 2001 roku nabierają jeszcze większego znaczenia dla pracujących tam nadal polskich kapłanów. Pamięć, wiara i tożsamość są nadal aktualnymi drogowskazami dla Rodaków na Kresach. Trzeba przyznać, że ksiądz proboszcz Jozef Kuc postępuje zgodnie ze wskazaniami świętego Jana Pawła II i dba o Polaków żyjących nadal na Ukrainie, a równocześnie przyczynia się do pokoju między Polakami i Ukraińcami.

Rajmund Pollak

2014-07-14 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Informacje:


Jestem rodowitym bielszczaninem i nie wyobrażam sobie przyszłości w innym regionie niż Podbeskidzie . Nie zważam na kierunki wiejących wiatrów. Staram się demaskować obłudę i zakłamanie. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, a ponadto ukończyłem podypl. stud. handlu zagranicznego na A.E. we Wrocławiu. Poza tym zdałem egzaminy państwowe z języka francuskiego i niemieckiego. Ukonczyłem również kurs pierwszego stopnia języka włoskiego. Prawdziwych przyjaciół mam kilkanaścioro i to jest największe bogactwo jakie sobie cenię. Napisałem jedną powieść pt.: "Siła przebicia", a druga jest już po korekcie polonistycznej i być może będzie wydana w 2012 roku. Lubię zwiedzać muzea, a zwłaszcza galerie malarstwa. Interesuję się kulturą i sztuką Chin. W lipcu 2010 roku ukończyłem intensywny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym.Uważam , że ważne są tylko te słowa , które mają pokrycie w czynach lub w zdarzeniach .

Archiwum:


2019
» listopad (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)

2018
» październik (1)
» czerwiec (1)

2017
» czerwiec (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (4)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (6)
» maj (3)
» kwiecień (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (1)
» listopad (3)
» wrzesień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (5)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (3)

2014
» grudzień (6)
» listopad (6)
» październik (7)
» wrzesień (4)
» sierpień (6)
» lipiec (10)
» czerwiec (8)
» maj (9)
» kwiecień (9)
» marzec (8)
» luty (4)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (3)
» lipiec (6)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (7)
» luty (9)
» styczeń (8)

2012
» grudzień (11)
» listopad (8)
» październik (6)
» wrzesień (10)
» sierpień (8)
» lipiec (8)
» czerwiec (6)
» maj (9)
» kwiecień (5)
» marzec (6)
» luty (3)
» styczeń (5)

2011
» grudzień (12)
» listopad (8)
» październik (8)
» wrzesień (7)
» sierpień (10)
» lipiec (3)
» czerwiec (5)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (10)
» luty (7)
» styczeń (6)

2010
» grudzień (9)
» listopad (16)
» październik (10)
» wrzesień (8)
» sierpień (5)
» lipiec (8)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (8)

2009
» grudzień (5)
» listopad (3)
» październik (4)

Ostatnie komentarze


[]
bbb
[Jaro]
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski
[Rajmund Pollak]
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 533066
Newsów: 503
Komentarzy: 420
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Niepodległość Polski i Województwo Bielskie - oto jest zadanie ! , blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała